Ministři zastavili kácení u silnic

obrazekČeské Budějovice – Silničáři mají problém. Ještě před týdnem káceli stromy u cest, nyní museli práce přerušit na pokyn shora. Doba vegetačního klidu přitom končí v sobotu.

„Zastavili jsme kácení, které jsme měli v plánu až do konce března. To znamená, že nové práce začneme až v dalším období vegetačního klidu,“ uvedl ředitel českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic František Kollar.

S žádostí o zastavení kácení při silnicích prvních tříd se totiž obrátili na hejtmany a ředitelství silnic ministr životního prostředí Martin Bursík a jeho kolega, ministr dopravy Aleš Řebříček. Oba chtějí zlepšit pravidla. Zákon na ochranu přírody je přitom jednoduchý: Smí se odstraňovat jen nemocné stromy nebo ty, které ohrožují bezpečnost silničního provozu. Jenomže právě druhá podmínka je sporná. Cestáři tvrdí, že stromy u silnic zabíjejí.

Aleje tlumí hluk i vítr

„Nehoda motoristy ještě neznamená, že ji zavinil strom,“ upozornil Vladimír Molek ze sdružení na ochranu přírody Calla.

Ministerstvo životního prostředí si myslí, že správci silnic i železnic zákon obcházejí. Žádají dokonce veřejnost, aby o případech informovala na telefonu 731 405 072.

„Česká inspekce v posledních měsících zaznamenala už třiadvacet případů kácení silničních stromořadí. Aleje vytvářejí typický ráz harmonické krajiny, tlumí hluk, chrání před větrem. Nesmí docházet k tomu, že se zlikviduje stoletá alej jen proto, že někdo chce jezdit po okresce stejně rychle jako po dálnici,“ řekl ministr Bursík.

Podle ochránců přírody současný zákon vyhovuje správcům silnic. Ti oznámí svůj záměr kácet stromy obcím, když ale do patnácti dnů nedostanou odpověď, nastartují pily. Jinak mohou zastupitelé kácení zakázat, případně povolit s podmínkou výsadby nových mladých stromů.

Stromy u Lomu zůstanou stát

Na oznámení včas zareagovali zastupitelé obce s osmdesáti obyvateli Mokrý Lom na Českobudějovicku. Dosáhli toho, že z třiadvaceti označených lip padla jen polovina. „Souhlasili jsme jen s těmi, které přímo zasahovaly do silnice. Jsou na trase od nás ve směru na Borovany, jezdí tudy hlavně náklaďáky s pískem,“ uvedl starosta Martin Ehrlich.

S pokácením aleje topolů nedávno nesouhlasili zastupitelé Rudolfova a Dubičného na Českobudějovicku. Cestářům navíc doporučili, aby je podle zákona ošetřovali a prořezávali. Ředitelství silnic a dálnic tuto zimu pokácelo hlavně stromy na trase z Českých Budějovic do Kaplice. Správa a údržba silnic, která má na starosti silnice druhé a třetí třídy, má teď označené pro kácení stromy rostoucí mezi Štěpánovicemi a Třeboní. „O uplynulém víkendu jsem je jel zkontrolovat. Ke kácení se může vyjadřovat i agentura na ochranu životního prostředí,“ uvedl vedoucí pracovník oddělení ochrany přírody českobudějovické České inspekce životního prostředí Vladimír Jiráček.

Podle Jiráčka neřešila inspekce letos žádný případ kácení u silnic pokutou, jediné řízení zahájili na železnici, když v Borovanech porazily dráhy u kolejí tři stromy patřící k parku. „Každé kácení řešíme s ochránci životního prostředí,“ tvrdí ředitel Kollar.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Čechy

Autor: ANTONÍN PELÍŠEK

««« Předchozí text: Studie vytipovala, kam s větrníky Následující text: Poštovní zásilka pro ZO Kverulant »»»

-MB- | 27. 3. 2007 Út 18.38 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 712x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin