Na Orlíku by mohla vzniknout nová elektrárna

Orlická přehrada Orlík – U přehradní nádrže Orlík by mohla vzniknout přečerpávací vodní elektrárna. Pomáhala by zajistit stabilizaci elektrické sítě, aby v době zvýšeného odběru nehrozil její kolaps.

„Nad nynější vltavskou přehradou by měla vzniknout další přečerpávací nádrž."

"Pokud by se záměr realizoval, hledal by se pro ni takový prostor, který by si vyžádal co nejmenší zásah do krajiny,“ řekl mluvčí středočeského krajského úřadu Martin Kupka. Podrobnosti ale neznal.

Radní pověřili firmu REA, aby o projektu dál jednala. Záměr připravuje a financuje společnost REA Kladno, která zajišťuje činnost krajské energetické agentury. Radní ji dnes pověřili, aby o projektu dál jednala, mimo jiné s energetiky. Mluvčí skupiny ČEZ Ivana Vejvodová řekla, že firma o záměru Středočechů zatím neví. Zástupce firmy REA Kladno se nepodařilo včera zastihnout.

Princip přečerpávací vodní elektrárny spočívá v tom, že se voda v době snižujícího se odběru přečerpává do výše položené nádrže.

Z ní pak v době energetických špiček padá do spodní nádrže a její proud roztáčí turbíny vyrábějící elektrickou energii.

Nejznámější přečerpávací vodní elektrárnou jsou Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku s největším instalovaným výkonem v Česku – dvakrát 325 megawattů.

Druhá přečerpávací elektrárna, kterou provozuje ČEZ, je na Vltavě ve Štěchovicích a její výkon je 45 megawattů.

Vodní elektrárna Orlík je stěžejním článkem vltavské kaskády. Přehrada zadržující sedm set dvacet milionů metrů krychlových je nejobjemnější akumulační nádrží v Česku. Celkový výkon orlické elektrárny je více než tři sta šedesát megawattů.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední čechy (střed)
*Autor: (ČTK)**

««« Předchozí text: Výzva 2006 v Rokycanech Následující text: Další elektrárna na Orlíku? »»»

-MB- | 22. 6. 2006 Čt 13.30 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 3765x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin