Musíte! Musíme?

obrazek Diskutovanou otázkou na mnoha spolkových jednáních v neziskovém sektoru bývá zpravidla problém „co všechno musíme zveřejnit“. Někteří tvrdí, že musí být zveřejněn audit, výroční zpráva, seznam členů,… a jiní tvrdí, že stačí jen výsledky hospodaření, jména funkcionářů, počet členů, přehled nemovitého majetku,… další se zase dožaduje daňového přiznání statutárního zástupce. Každý se ohání nějakými zákony, kde je však pravda?

V občanských sdruženích (zvykejme si již na novou terminologii, tedy ve spolcích) vzniklých dle zákona 83/1990 Sb. o sdružování občanů se vlastně nemusí nic. Přesněji řečeno: stačí pouze dodržovat platné tuzemské zákony a vnitřní pravidla spolku daná např. stanovami. To ostatně jednoznačně plyne ze zmíněného zákona 83/90 Sb., ten občanským sdružením nepředepisuje žádné zákonné výstupy, tedy žádné povinné audity, výroční zprávy,… Dokonce ani žádný jiný legislativní předpis (např. zákon o účetnictví) neukládá spolku cokoliv zveřejňovat, záleží tedy pouze na rozhodnutí členů.

Druhou stranou mince však je pohled na spolek zvenčí. Bude-li chtít spolek podporu veřejnosti, obce, státu,… (a to nejen morální či lidskou, ale třeba i finanční), měl by (a to ve vlastním zájmu) celé širé okolí přesvědčit o své perfektní práci, kladných výsledcích, „celospolečenském přínosu“,… ale i výtečně vedeném hospodaření. Samozřejmě: o čím větší podporu má spolek zájem, tím více by měl své okolí (přispívatele, podporovatele, donátory, pomocníky,…) přesvědčovat o své skvěle fungující činnosti, úžasných cílech, transparentní ekonomice,… V opačném případě každý spolek riskuje, že bude žít bez podpory okolí, tedy výhradně za přičinění svých členů (což je ovšem pravá podstata občanských sdružení).

Faktem však je, že si řada donátorů klade podmínky pro poskytnutí finančních prostředků – zpravidla to bývá výroční zpráva, někdy také vedení „podvojného“ účetnictví, občas i finanční audit. K rozvoji spolku se určité prostředky vždy hodí a proto je zpravidla vhodné přání donátora respektovat (zvláště, pokud je pravidelný).

Nenechme se však již předem balamutit rozumbrady, kteří straší tím, že „…každá standardní veřejná nezisková organizace musí zveřejňovat účetní závěrku ověřenou auditorem…“ – není to pravda. Stačí si jen projít platné zákony (minimálně zákon o sdružování občanů) a popřípadě stanovy toho kterého spolku, nic takového tam není. Záleží jen na nás, do čeho půjdeme, čeho chceme dosáhnout a jaká podpora okolí je naším cílem.

««« Předchozí text: Dopis z tábora Následující text: Stráž ochrany přírody »»»

Michal Kulík | 20. 4. 2007 Pá 07.00 | Pohled přes plot, Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1035x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin