Starostové nechtějí Brdy otevřít

Brdy Brdy – Otevře se vojenský prostor na Brdech turistům? Zatímco hejtman Petr Bendl o to usiluje v co největší míře, obce sousedící s vojenským újezdem jsou proti.

Od dubna otevře armáda několik okrajových lokalit vojenského prostoru na Brdech. O víkendech a o svátcích se sem budou moci vydat turisté i cyklisté.

Hejtman věří, že nejde o poslední úseky, do kterých budou moci lidé vstoupit. „Budeme tlačit na to, aby to, co armáda bezprostředně nepotřebuje, otevřela veřejnosti,“ uvedl před časem.

Těžko se podle něj dá odhadnout, jak velké území to bude. „Lidé ani nevědí, jak velké území to je. Teď máme šanci. Chce-li po nás něco armáda, mohla by pustit něco z toho, co nepotřebuje,“ míní Bendl.

Reakce starostů z obcí ležících v okolí újezdu jsou ale opačné. „Dospěli jsme k závěru, že současný stav, který armáda nastoluje, plně vyhovuje,“ řekl starosta Jinců Josef Hála.

O další zpřístupnění už starostové nestojí. Proč? „Jde nám hlavně o ochranu životního prostřední, zvířat i rostlin,“ podotkl Hála. S tím souhlasí i příbramský starosta Josef Řihák. „Pokud se to celé zpřístupní, lidé přírodu za pár let zničí. Navíc je zde nevybuchlá munice, na její likvidaci jsou zapotřebí miliardy,“ řekl Řihák.

Hejtman Bendl postoj obcí nechápe: „Nevím, proč by lidé nemohli jezdit do Brd jako do Krkonoš.“

I obce z Plzeňska jsou pro umožnění vstupu do vojenského prostoru. Zakládají sdružení Enkláva a chtějí v prostoru obnovit režim z období první republiky. Požadují například povolit klubům vojenské historie cvičit v Brdech. Na celém území kromě dopadových ploch a chráněných objektů chtějí povolit sběr klestí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední čechy (střed) – 5.3.2007 Autor: (pš, ČTK)

««« Předchozí text: ZO ČSOP Kverulant založena Následující text: Odejdou Mopíci? »»»

-MB- | 5. 3. 2007 Po 10.48 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 1187x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] VVP Brdy
Lachim Ahálb 5. 3. 2007 Po 15.36

Přehled od dubna zpřístupněných území + režim zpřístupnění je na http://www.vojujezd-brdy.cz/…kumenty2.asp?…

reaguj[2] Brdy nám již...
burle václav mejl web 21. 11. 2008 Pá 23.16

…paní Parkánová a pan Bursík na Padrti zničili. Tím, že pustili zejména cyklisty do centrálních Brd prohráli ODS minimálně ve Středočeském kraji ODS poslední krajské volby. Co vy na to pane Bendl? Více informací o likvidaci Brd na WWW.burle.blog.cz.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin