Zlaťák 2012

ZSZL 2012

Je dobojováno, výsledková listina ke stažení zde. Fotky z národního kola najdete zde.

Rok se s rokem sešel, proběhla celá řada místních a krajský kol a máme tu další národní kolo soutěže Zelená stezka – Zlatý list, které pořádají Mladí ochránci přírody. Pro ty z vás kdo vůbec netušíte o co jde, tak jde o celostátní soutěž mimoškolních dětských kolektivů s kladným vztahem k přírodě ve znalostech přírody i její ochraně.
Letošní národní kolo se po 3 letech vrací na jižní Moravu k Biskoupkám, přesněji do základny Pod Templštejnem. Prostor je to opravdu impozantní neboť celý areál je obrovský a cca 170 účastníků se tady hravě ztratí.

Nedělní příjezd organizačního zázemí proběhl bez potíží, spojení se světem bylo sice navázáno, ale signál jakéhokoliv operátora je tady natolik mizerný, že síla připojení k celosvětové síti stěží dosahuje rychlostí modemů z roku 1996. Z tohoto důvodu lze letos očekávat pouze textové zpravodajství (foto doplníme až po akci). Z neděle na pondělí přišla mokrá vlna, která nás prozatím neopouští. Déšť byl opravdu vydatný a prakticky celé pondělí pokračovalo ve stejném duchu. Kolektivy postupně přijížděli, tu v pláštěnce, tu bez pláštěnky, více či méně mokří, ale zcela určitě plní elánu vybojovat cenné vítězství.

Pondělní večeř přišla na řadu první hrátka, na základě které se rodělily kolektivy na odborné exkurze na úterý. A letos je opravdu z čeho vybírat, protože odborníků je cca o 300 % více než loni. Na úterý tak byla připravena exkurze na geologii, hyrobiologii a obojživelníky, savce, botanika, lesnictví, meteorologie, ornitologie, mechy a lišejníky, fyziologie rostlin a zase další botanika, … Zmíněná hrátka spočívala ve vyřešení zdánlivě jednoduchého hlavolamu (zde k nahlédnutí). Z 23 účastnících se týmů, uvedl správné řešení však pouze jeden tým a vyhodnocení se tak stalo poměrně náročným. Již hodinu před půlnocí bylo vše dopočteno a zveřejněno.

Seznam soutěžních kolektivů národního kola 40.ročníku ZSZL

Kraj MLADŠÍ STARŠÍ
Jihočeský Qwakoshi (České Budějovice) a Bětka Štětka and the gang (Třeboň) Kaštani (České Budějovice)
Karlovarský Modří Smajlíci (Cheb) Eko – Maniaci (Cheb)
Liberecký Ekokřečci (Česká Lípa) Ekokřečci (Česká Lípa)
Olomoucký Lid Medvědího potoka (Olomouc), Nezmaři (Prostějov) Lid Medvědího potoka (Olomouc), Nezmaři (Prostějov), FZŠ Hálkova (Olomouc)
Plzeňský Brontosaurus (Rokycany) Šneci (Zbiroh)
Praha Veverky (Praha) Kukličky (Praha)
Středočeský Havlíčkovci (Lužná u Rakovníka)
Ústecký Bílinské sojky (Bílina) Bílinské sojky (Bílina)
Vysočina Primáti (Chotěboř) Sciurus (Pelhřimov)
Zlínský Falco (Valašské Meziříčí) Čokíni (Valašské Meziříčí)

Druhý (středa) a třetí exkurzní den (čtvrtek) proběhl bez větších problémů. Jednotlivé odbornosti zůstaly a tak v nabídce bylo na každý den 11–12 exkurzí – tedy tolik, že někteří začali skuhrat že se ani nestihnout za tři exkurzní dny podívat na všechny exkurze. Největší zájem byl letos o geologii, je vidět že tato oblast několik let chyběla.

Úterní večerní hrátka se nesla ve znamení katránu tatarskéhokdy úkolem bylo skrze hřiště pouhým foukáním dostat balónek do protilehlé branky. V zájmu většího chaosu soutěžili starší a mladší kolektivy najednou, jen v jiném směru. Bylo to zajímavé a poměrně rychlé.
Středa přinesla oproti úterku výrazné oteplení na cca 18–20 stupňů přes den (v úterý většina využila veškeré přivezené oblečení, bylo cca 10–12 stupňů). Hrátka spočívala ve sběru kartiček pexesa a tvorbě číselné řady. Zde se krásně ukázalo, že první vyhrání z kapsy vyhání, neboť až 5 kolektiv v pořadí měl celou číselnou řadu správně. A jak už to tak bývá, na hru začalo samozřejmě mírně pršet – šlo o promyšlený tah aby se soutěžící moc nezpotili.
Ve čtvrtek přišla na řadu hra poslední, určující pořadí na soutěžní stezce, která vypukne v pátek. Úkolem bylo přenést hořící svíčku po předem dané trase – hřiště, plot, kopec, bazén, plot, hřiště, … zkrátka nic náročného. Mladší a starší soutěžili zvlášť, přeci jen vlasy hoří poměrně rychle. Po hrátce následoval výběr pořadí na soutěžní stezku, kde si jednotlivé týmy vyberou dle pořadí ve hře, kolikátí chtějí startovat na soutěžní stezku.

Stezky

Soutěžní stezka probíhá ve dvou dnech – pátek kategorie mladších, sobota kategorie starších. Jde o okruh dlouhý cca 6–8 km na kterém jsou odborná stanoviště kde se jednotlivé soutěžní hlídky snaží přesvědčit odborníky, že danou problematiku dokonale zvládají a odnášejí si dle svých znalostí 0 až 10 bodů. Na stezce bylo letos 12 stanovišť, jedno bylo průběžné (poznávačka) a jedno tvoří obhajoba práce pro přírodu, která probíhá mimo soutěžní stezku. Mladší mají obhajoby neveřejné jen před odborníky a starší veřejné před zraky všech soutěžících a odbornou porotou. Hodnocení obhajob je též 0 až 10 bodů.

Stezka pro mladší i starší měla stejnou cestu a stejná stanoviště, jen počasí bylo značně rozdílné. Mladší si užili sucha a příjemných 22 stupňů a tak jim stezka trvala cca 4–5 hodin, starší netrápila rozhodně nižší teplota ale voda a té bylo v sobotu opravdu přehršel. Poslední hlídka dorazila těsně kolem půl 8 večer k čemuž přispělo také „mírné“ zdržení na jednom stanovišti, kde až příliš laskavý odborník lovil v hlavách soutěžících správné odpovědi.

Na závěr národního kola proběhlo vyhlášení výsledků, rozdání snídaní a balíčků na cestu a ráno v 5:30 se vydali první odvážlivci na cestu domů.

««« Předchozí text: Celosvazová konference

Honza Koukl | 5. 6. 2012 Út 14.23 | Ze života Svazu | trvalý odkaz | tisk | 1733x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin