Propagace letních táborů

Letní tábor Je únor, zima v plném proudu, ale každý správný táborový vedoucí již ví kam se v létě pojede, co se bude hrát, kolik to bude stát, co to bude vyžadovat a ti lepší mají třeba uzavřenou dohodu ohledně počasí. Zkrátka příprav letních táborů je v plném proudu. Tábory jsou různé (některé i hrůzné) ale propagaci potřebují všechny, neboť co by to byl tábor bez dětí. Pokud jde o letní tábor celoročně pracujícího oddílu, který pracuje léta a bezproblémově nebývá nutná valná propagace na veřejnosti. Tábor si nenechají ujít členové oddílu a když se tu a tam přidá nějaký kamarád je stav naplněn. Na straně druhé jsou komerční megatábory, připomínající sériovou výrobu aut, kdy se vymyslí jeden 14denní program, který se otočí 4× za prázdniny vždy pro jiných 150 dětí.

A někde mezi tímto se nachází např. tábor, který koná oddíl s celoroční činností, který chce letním táborem přitáhnout do svých řad nové duše. Propagace formou reklamy v televizi či v rozhlase asi nebude tou pravou cestou pokud naším spozorem není např. nějaký uhlobaron. Letáčky rozvěšované po veřejném osvětlení či vhazované do schránek jsou spíše přítěží pro jejich příjemce. Zbývají nám tedy akce pro veřejnost, které mají spousty dalších výhod v oblastech zviditelnění se v okolí a internet. Akce pro veřejnost jsou náročnější cestou (zvláště pokud si uvědomíme že lidé raději mluví o to co by a kde by než by konali), ale jsou cestou, která přináší lepší ovoce. Propagace na internetu je levná, rychlá a vskutku globální.

Je možné využít vlastní webové stránky oddílu kde máme výhodu, že si můžeme zveřejnit co chceme a nebo se oddáme propagaci na některém ze serverů, které se touto oblastí zabývají – zde máme zajištěnu mnohem vyšší návštěvnost, než v případě vlastního webu. Tak konečně jsem se dostal k tomu o čem bude tento článek. Zmíním se o třech serverech, kde lze účelně propagovat letní tábor.

Borovice

www.borovice.cz

Nejstarším a nejznámějším serverem působícím v této oblasti je zřejmě Informační centrum Borovice. V dřívějších dobách server plný zajímavých informací pro oddíly pracující s dětmi, dnes stále se rozrůstající informační server zaměřený spíše na komeční provozovatele. Informací je tolik, že se v jejich množství není problém ztratit.
Pro vložení vlastního tábora je nutná registrace. Vlastní přidání tábora není nic složitého jen vyplníte poměrně rozsáhlý formulář kam můžete napsat prakticky všechno. K táboru lze přidat fotky a dokumenty typu přihláška atp. Tábor podléhá schválení administrátorů, což je ale pochopitelné. Pozici zobrazování v katalogu táborů lze ovlivnit využitím placených služeb serveru Borovice. Po skončení tábora je záznam smazán (aspoň tak je moje zkušenost kdy jsem chtěl letos jen přeeditovat loňský záznam a ono nic :-().

Dětské tábory

www.detske-tabory.info

Katalog dětských táborů, které na server vkládají provozovatelé. Nejde o žádný mamutí projekt, zobrazování táborů je jednoduché a přehledné. Vložení tábora je opět podmíněno registrací, jakékoliv změny provedené ve vašich táborech podléhají schválení administrátora. Ke každému táboru lze přiložit fotografie. Počet zadávaných údajů je o trochu menší než na borovici, ale plně dostačující. Vyhledávat lze dle kraje a dle typu. Trochu nešťastné je rozdělení táborů např. pro děti, pro děti a mládež apod. protože mnohé tábory splňují více kritérií, ale nelze je přidat do více kategorií.
Pozici zobrazení lze ovlivnit počtem bodů, které se získávají umístěním ikonek tohoto projektu na jiné servery. Čím více bodů, tím výš se v dané kategorii vás tábor zobrazí. Provozovatelé piditáborů s komerčními velkotáborovými výrobnami mají tak stejnou šanci.

České tábory

www.cesketabory.cz

Nejnovějším počinem na poli propagace dětských táborů je server České tábory. Vedle katalogu, vykazujícího znaky jako předchozí dva projekty (registrace, vkládání skrze formulář, fotky, dokumenty, schválení administrátory) obsahuje server legislativní okénko vhodné pro provozovatele táborů, kteří si potřebují oživit své znalosti či pro začínající vedoucí aby zjistili o co vlastně jde a na co není vhodné zapomínat. Nečekejte však legislativní příručku jde o pouhou kopii citací z vyhlášek a zákonů bez širších souvislostí, ale pro základní přehled kam sáhnout je to dobré. Dále lze na serveru najít eShop s táborovými věcmi, právní poradnu, přehled kurzů apod.

Na závěr snad jen povzdech nad pohledem do katalogů, že ceny letních táborů jsou mnohdy astronomické a odpovídající dnešní konzumní době. Navíc když si u některých provozovatelů přečtete že doba kdy děti bydleli ve stanech je naštěstí pryč, že ubytování v chatičce je ten pravý zážitek, chce se vám utéct. Přeji všem aby jejich tábory propagaci touto formou nepotřebovali a měli stále dostatek nadšených dětí, které vědí že stan a zelená louka s 20 kamarády je to na co se nezapomíná.

««« Předchozí text: O problémech nemluvit, ale řešit! Následující text: Měníme předsedu »»»

Honza Koukl | 16. 2. 2009 Po 06.00 | Pohled přes plot | trvalý odkaz | tisk | 974x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin