Do Zubřiny smějí bagry, i když v ní žijí raci

Rak Domažlice – Potok Zubřina v Domažlicích bude čistější. Správci Chráněné krajinné oblasti Český les povolili vyčištění koryta řeky, i když v něm žijí vzácní raci a mihule. Povodí Vltavy ale musí práce stihnout ve stanoveném termínu. Jindy se bahno bagrovat nesmí.

Loni v létě se Zubřina při velké průtrži mračen rozvodnila tak, že zatopila centrum města. Tehdy se představitelé města a Povodí Vltavy dohodli, že Zubřinu aspoň z části vyčistí ještě do konce roku.

Narazili ale na přítomnost vzácných živočichů – raka říčního a mihule potoční. Správci Chráněné krajinné oblasti Český les nakonec vyšli žádosti Povodí Vltavy vstříc. „Je nám jasné, že jedině vyčištěním Zubřiny se předejde dalším povodním,“ řekl ředitel chráněné oblasti Jindřich Horáček.

Správci Českého lesa si však dali podmínku a stanovili pro bagrování termíny, kdy práce budou živočichům nejméně vadit – od března do poloviny dubna nebo od června do září. Správci toku chtějí stihnout první termín. „Aby případné jarní povodně nezpůsobily ve městě zase problémy. S nánosy, které po letní povodni v korytě jsou, by mohly být potíže skutečně velké,“ uvedl ředitel Povodí Vltavy Miloň Kučera.

Zubřina se bude čistit asi na dvaceti místech v úseku dlouhém zhruba tři kilometry. Začne se nad plaveckým bazénem u řadových garáží a skončí až v místech u hlavní silnice na Klatovy. Peníze na vyčištění dalo povodí i město. V dalších letech by měli Zubřinu vyčistit celou už od Pasečnice.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – plzeňský kraj Autor: (et)

««« Předchozí text: Znak ČSOP Následující text: Osmisměrka 10: Rostlinná osmisměrka »»»

-MB- | 3. 3. 2007 So 16.45 | Co se píše | trvalý odkaz | tisk | 760x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin