Jaké bude počasí?

Bude zima bude mráz Jistě si před výpravou s MOPíky či před brigádou či akcí pro veřejnost pořádanou vaší ZO ČSOP říkáte, jaké bude počasí. Bude hezky, bude pršet, jak se bude měnit teplota v průběhu dne a jak moc bude foukat vítr. Každý z vás si umí najít předpověď počasí na internetu, o tom ani na chvilku nepochybuji, ale přesto vám dnes představím dva zahraniční servery věnující se výpočtům toho, jaké bude počasí. Myslím, že budete mile překvapeni.

Ještě než se do toho představování pustíme, tak si dovolím poznamenat, že počítat počasí není ani trochu jednoduché a matematici-meteorologové se dost často perou s matematickou teorií chaosu, tedy teorií jevů kdy malé změny na vstupu vyvolávají velké změny na výstupu, přeženu-li to ad absurdum tak mávnutí motýlích křídel nad Pekingem může ovlivňovat počasí u nás v České republice.

A teď již k slíbeným serverům o počasí. První z nich Meteoblue.ch je vytvářen švýcarským univerzitním pracovištěm a pokud máte aspoň trochu svižnější připojení k internetu a zvládnete pár anglických slov týkajících se počasí, tak si můžete pohlédnout pěkné animace toho, co nás čeká a nemine. K dispozici jsou animace srážek, oblačnosti, teploty a větru a tlaku. Krok animace je tři hodiny a úspěšnost této předpovědi je dle mých zkušeností opravdu vysoká. Už se mi na několikrát stalo, že jsem např. věděl, že kolem třetí odpoledne se proženou mraky, ale že pršet z toho bude tak málo, že to nestojí za řeč (= spadne méně než 2 mm srážek).

Druhou z z inzerovaných zajímavostí jsou předpovědní synoptické mapy, které server Hory.sk (na něj vedou naše odkazy) přebírá z Wetterzentrale.de a ti jej nejspíše přebírají od amerického letectva (soudím tak dle toho, jaká místa jsou popsána na mapě). Tak jak většině předpovědních map moc nerozumím, tak na základě těchto map si umím udělat celkem dobrý názor na to, jak bude.

Myslím, že další mé povídání by již nepřineslo žádné nové a zajímavé informace a tak doporučuji: Zkuste si prohlédnout, kam vedou naše odkazy.

Předpovědní modely:

Předpovědní animace podle meteoblue.ch:

Předpovědní synoptické mapy z Wetterzentrale.de:

««« Předchozí text: V razítku musí být... Následující text: V záchranné stanici nejčastěji ošetřují ježky »»»

-MB- | 15. 3. 2007 Čt 08.03 | Náměty pro vás | trvalý odkaz | tisk | 2293x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1]
animované obrázky mejl web 17. 3. 2009 Út 02.54

nekde jsem videl udelany pekny widget do blogu ktery vyuzival data z Metoblue.ch ale ted to za boha nemuzu najit

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?

Tento WEB tvoří skupinka autorů. Web využívá systému RS2. Spuštěno 2.3.2007 pod ISSN 1802-4459. Kam jinam?   Admin