Zpět na úvodní stránku

Zvýraznění syntaxe

Pro ty, co ví, o čem mluvím.

Pokud jsi zběhlejší v programování a na svém webu hodláš prezentovat ukázky ze scriptů, můžeš k tomu jednoduše použít dva externí obarvovače kódu. A to GeSHi nebo FSHL.

Tyto dva nástroje ale v distribuci systému nejsou. Využije je opravdu málo lidí, a tak jen zbytečně zvyšují velikost systému. Kdo je potřebuje, ten si je jednoduše musí stáhnout z dále zmíněných adres a podle instrukcí je nahrát do složky /admin/. S tím, že se v této složce nalézají dvě složky geshi a fshl, je to opravdu snadné. V každé z těchto složek je textový soubor s jednoduchým pokynem: jak soubory tohoto nástroje nahrát. Příklad: "v této složce musí být soubor geshi.php". Protože tam jej systém také hledá... Že tam ty nahraješ přímo složku geshi-1-2-3-beta, to je mu jedno. Soubor nenajde (protože je až v oné složce) a kód obarven nebude.

Systém má primárně nastavenou spolupráci s FSHL nástrojem. A primárně je také zvýrazňování syntaxe vypnuté (Administrace > Nastavení > Technické nastavení).

Jak změnit spolupráci s FSHL na spolupráci s GeSHi? To je nutné editovat soubor nastaveni.php. V něm už potřebnou část snadno najdeš.

Tato syntaxe podléhá Texy!, kód lze tedy vkládat pouze takto:

	/---code php
	   $prom = "abc";
	\---
	

php je klíčové slovo a je možné jej měnit (html, css)... podle toho obarvovač pozná, jakou syntaxi má použít. Ale tohle už hodně závisí na volbě formátovače a texy!. Pokud není syntaxe zapnutá, pak je "php" použito jako hodnota css třídy tagu "pre". Tedy: <pre class="php">...

U obou nástrojů jsem se setkal s mršením češtiny, takže bude lepší ji nepoužívat :)

Adresy:
FSHL: http://hvge.sk/scripts/fshl/
GeSHi: http://qbnz.com/highlighter/