Zpět na úvodní stránku

Práva souborů

Pro plnou funkčnost redakčního systému je nutné záhy po instalaci nastavit přístupová práva k některým složkám a souborům. Jinými slovy řečeno, je nutné povědět serveru, že redakční systém do nich smí nahrávat soubory atd. Na většině serverů (výjimkou je například webzdarma.cz) je to totiž automaticky zakázané.

Práva souborů či složek můžeš změnit. Nejlepší bude, pokud si opatříš program Total Commander (dříve Windows Commander)... když nad tím tak přemýšlím, tak jsi musel přes nějaký ftp klient nahrát soubory systému na tvůj web-prostor, takže něco takového už asi máš a tuto funkci by měl obsahovat také.

Ale budu postupovat podle TC. Připoj se na svůj ftp účet na hostingovém serveru a se složkami, které záhy vypíšu, proveď následující: (tedy označ složku,) v hlavním menu klikni na Soubory a vyber hned první Změnu atributů.

nastavení atributů (vlastostností) souborů a složek

Zaškrtni chybějící zaškrtávátka tak, aby se v obdélníčku dole objevilo číslo "777", což je numerické vyjádření práv souborů. To vždy vidíš i v klientovi, třeba u řádky složky dotazník úplně vpravo -> 755. Potvrď svoje rozhodnutí.

Složky/soubory, kterým je nutné změnit práva:

I bez toho všeho systém poběží... ale nebudeš moci uploadovat obrázky, fotky, dokumenty, nebudeš moci upravovat šablony přes webové rozhraní... někdo se bez toho obejde.