Zpět na úvodní stránku

Práce s fotoalbem

Malý průvodce po fotoalbu, formou odpovědí na otázky se pokusím přiblížit, jak dosáhnout nějakého výsledku.

Chci vytvořit galerii, jak na to?

Je nutné mít fotky. A to nejlépe rozumně velké - systém miluje rozměry 640x480px. V adresáři systému je složka /fotoalbum/, do které je nutné složku s fotkami nahrát. Pořadí fotek v galerii bude určeno pořadím jejich jmen. Složky s fotkami lze vnořovat, takže si můžeš vytořit podložky jaro-2005, leto-2018 a teprve do nich nahrávat složky s fotkami. Každá složka pak reprezentuje jednu galerii (názvy složek pokud možno bez diakritiky a mezer).

Složku lze nahrát standardně přes FTP, nebo pomocí odkazu Fotoalbum > Nahrát fotky. Při druhé možnosti ti stačí jen prohlížeč, ale je to zdlouhavé. Když ale nemáš FTP klienta (posíláš fotky odjinud), tak je to jediná možnost.

Pokud máš fotky na serveru, přejdi na Fotoalbum > Galerie > Vytvořit novou galerii. Vyplň si údaje, hlavně text odkazu... nějaký rychlík to kdysi přeskočil a pak se mě ptal, proč nikde nemá odkazy na vytvořené galerie. Samozřejmě na stránce byly, ale nebylo na co kliknout. Takže, vyplnit vše.

Systém nahraje do databáze informace o všech fotkách, ale na fotoalbu se nic nezmění. Galerie je skrytá. To abys mohl dopsat popisky k fotkám a podobně... nejdříve ale musíš vytvořit náhledy. K tomu slouží odkaz Fotoalbum > Tvorba náhledů. Náhledy se tvoří s rozměry 120x90. Systém je také miluje :) Už proto, že se s těmito rozměry počítá ve vzhledu.

Je čas přejít na odkaz Fotoalbum > Správa fotek a u nové galerie (resp fotek) dopsat jejich popisky. Nutné to není, chybějící údaje systém nerozhází... ale být by tam mohly, že? :)

A nakonec nesmíš zapomenout novou galerii ODKRÝT. Teprve pak se odkaz na ni objeví na úvodní stránce fotoalba.

Lze přidat fotku k již existující galerii?

Jo, jde. Docela jednoduše. Ale ne hromadně, pouze po jedné fotce. Za odkazem Fotoalbum > Správa fotek máš seznam galerií a u každé z nich odkaz Přidat fotku. Vyber si databázi, za odkazem ti vyskočí formulář pro nalezení fotky na tvém disku a ty takto fotku nahraješ na server, je jí vytvořen náhled a záznam v databázi. Zpočátku je skrytá, musíš ji manuálně odkrýt.

Jak je to s mazáním fotek?

Při odstranění fotky přes administraci dojde jen k odstranění záznamu z databáze, ne fotky ze serveru. Ale to bohatě stačí, protože od té chvíle je ona fotka normální cestou nedostupná. Zároveň dojde k odstranění záznamu ve statistice fotek a také jsou smazány její komentáře.

Nedaří se mi tvořit náhledy galerií (...)

Problémem fotoalba je, že pracuje s adresáři, tvoří je, tvoří také nové soubory (náhledy)... a ne každému serveru se to líbí. Proto je nutné nastavit složce /fotoalbum/ správná přístupová práva. A neuškodí, když obdobná práva nastavíš i složkám samotných galerií. Tak serveru řekneš, že fotoalbum smí se složkami operovat.
Ostatně, tohle je problém, který prostupuje celým redakčním systémem...

Jak je to s fyzickým umístěním fotek?

Jak jsem už napsal, adresáře galerií se nahrávají do složky /fotoalbum/. Při tvorbě náhledů fotoalbem dojde v těchto složkách k vytvoření podsložky /nahledy/ a do ní jsou uloženy náhledy fotek ve tvaru jmeno-fotky_nahled.jpg.
Pokud si chceš náhledy vytvořit sám, případně těch fotek máš velké množství (tak od 100 výše), můžeš si je vytvořit ve správné velikosti (120x90px) sám se správným formátem jména (výše zmíněno) a nahrát tuto složku s náhledy do složky galerie. Postup tvorby galerie je pak stejný, jen není nutné tvořit náhledy... v případě, že jsi postupoval správně.


Snad to stačí...