Zpět na úvodní stránku

Instalace systému

Instalace je tentokrát složitější (neříkám těžší) než dříve. Jsem líný pracovat ještě na nějaké opravdu jednoduché instalaci.

 1. Stáhni si archiv (.zip) se soubory systému, rozbal jej a soubory ulož na disk. Najdi mezi nimi soubor login.php. Je v hlavní složce. Otevři jej třeba v Poznámkovém bloku, je to jedno (pokud mu změníš příponu z .php na .txt, tak ji pak hlavně nezapomeň přepsat zpět). Doplň na vyznačených místech potřebné informace o MySQL serveru tvého účtu a také jméno databáze, kterou máš na serveru zřízenou. Buď budeš mít jenom jednu a její název tedy budeš znát, nebo máš možnost tvořit si nové a nové databáze a pak je nutné si před začátkem instalace nějakou vytvořit.
 2. Soubor login.php ulož a vše nahrej na server. V případě, že přecházíš ze staré verze systému na novou, je nutné odstranit všechny soubory. Resp si je schovat.
 3. Změň práva souborů. Podle všeho máš právě spuštěného FTP klienta, takže nač čekat? :) Správně nastavená práva k souborům a složkám ti umožní nahrávat na web obrázky, soubory, fotografie do fotoalba přímo přes prohlížeč.
 4. Spusť instalaci. A to pouhým načtěním souboru adresa-webu/instalace.php.
 5. Pokud proběhla tvorba databázových tabulek v pořádku, jsou nyní v databázi vytvořeny datové tabulky. Soubor instalace.php a instalace-nastaveni.php nyní smaž. Důrazně to doporučuji.
 6. Automaticky byl vytvořen základní uživatelský účet, se kterým se přihlásíš do administrace na adrese adresa-webu/admin/. Přihlašovací údaje jsou jmeno a heslo. Tato dvě slova!!! Ne přihlašovací údaje k webhostingu, k databázi, k mejlu... prostě tahle dvě slova napsaná tučným písmem.

  !!! Po přihlášení do administrace okamžitě zamiř v horním menu na "Správu účtu", kde si rychlostí blesku výchozí přihlašovací údaje přepiš na něco jiného !!!

  Proč tak nutně? No protože každý, kdo někdy instaloval tento systém, bude vědět, jaká je adresa administrace a také jaké jsou výchozí hodnoty administrátorského účtu.
  A pokud si tam ty půl dne necháš původní hodnoty, tak ti někdo může tvůj web doslova ukrást.
  Pokud se tohle někomu stane, tak ho budu považovat za naprostého debila. Je zde napsané, co je nutné udělat pro správný chod systému. Pokud těchto pár bodů není někdo schopen splnit, pak mu jeho průšvih přeju. Tečka.
  Zároveň si také nastav práva ke všem činnostem v systému. Výchozí účet má práva jen k psaní textů a aktualit, musíš si zaškrtat i všechny ostatní položky (jinak se ti nenabídnou v důležitějším spodním menu).

To by mohlo být vše.

Máš-li s instalací nějaký problém, pak věř, že většina jich leží vyřešena v diskuzním fóru. Pokud ne, neboj se zeptat.