Zpět na úvodní stránku

Služba Google Sitemap

Tuto službu Google spustil proto, aby zkvalitnil indexování webů. Pod tím si představ jejich procházení a ukládání textů do paměti, aby v nich pak podle dotazů hledajících vyhledával a posílal je na tvůj web. To se vždycky hodí.
Více v článku na Intervalu.

Je to k něčemu? Ano, je. Než jsem tuto službu zkusil na svém webu, bylo z něj zaindexováno 80 stránek. Po dvou týdnech Google ví o 280 stránkách (po 6 týdnech už od 450). Nejsou všechny zaindexované (kompletně uložené), ale zná jejich adresy. Obsah stáhne, až bude mít čas.

Co potřebuji, abych to spustil?

Hodí se účet na Googlu (není podmínkou). Ten má každý uživatel Gmailu (google pošta). Pak se může uživatel přihlásit zde. Přihlásíš se pod e-mailovou adresou a heslem jako k e-mailu a jsi v rozhraní sajtmap. Přes odkaz Add a Sitemap + se dostaneš k řádce, do které vložíš adresu své sajtmapy. Soubor se jmenuje sitemap.php a adresu tvoří společně s URL webu. Tedy například http://muj.web.cz/sitemap.php. Potvrdíš uložení a je to.

Druhým způsobem může sajtmapu googlu předložit ten, kdo se nechce nikde registrovat (a neuvidí tedy, jak často si google sajtmapy stahuje). Řešením je zadáním této adresy do prohlížeče: http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=sitemap_url, kdy místo tučného textu vložíš stejnou adresu sajtmapy jako v předchozím odstavci. Mohla by tedy vypadat takto:
http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=http://muj.web.cz/sitemap.php .

Jednoduche :)

Googlu chvilku trvá, než si přijde sajtmapu stáhnout. Nelze také hned čekat nějaké zázraky, tato služba má jen pomoci lépe zaindexovat rozsáhlejší weby.

Rozhraní pro nějaké nastavení najdeš v Administraci > Nastavení > Sitemaps, ale není nutné nic měnit. Sajtmapa je zapnutá a jen čeká na stažení. Stačí oznámit její adresu googlu...