Zpět na úvodní stránku

Jak zálohovat text

Ono to totiž není tak snadné... pro člověka, co každý den nedělá s péhápkem a mysql.

Pokud chceš exportovat svůj web (= zálohovat si texty, články,komentáře), pak postupuj podle následujícího návodu. Není to nic těžkého. A i kdyby, stejně bych ti to neřekl.

  1. Snad každý hosting má přístup k mysql databázi přes rozhraní phpMyAdmin. Pokud náhodou začínaš s php a mysql, tak si tenhle systém stáhni, pojede ti i na tvém pc.
  2. Přihlašovací údaje k němu máš také, to jsou ty, které jsi psal při instalaci blogu. Určitě jsi je dostal při registraci hostingu, ale najdeš je na svém blogu v souboru login.php. Na úvodní stránce mysql administrace (většinou http://mysql.tvoje-domena.net nebo mysql.tvuj-hosting.net ... resp .com, .org, .cz) si také vyber kódování. Pokud nevíš, o čem mluvím, tak něco ve stylu "Czech windows-1250" nebo tak nějak (Pak to budeš mít také česky a to se hodí).
  3. Podle nastavení se můžou administrace v některých věcech lišit, ale nebude to nijak radikální :) V levém sloupci máš seznam databází nebo tabulek, pravé části si nevšímej (taky je tam jeden odkaz export, ale ten by všechno jen zkomplikoval). Pokud tam máš seznam databází, pak klikni na tu, kterou chceš exportovat. Podle všeho se (stále) vlevo vypíše opět odkaz na ni a hned pod ním seznam všech jejích tabulek...
  4. Vpravo bude obsáhlý seznam tabulek se spoustou tlačítek a zaškrtávátek... ale nad nimi několik hlavních odkazů navigace a mezi nimi... ó ano, Export. Klikni, v políčku vyber všechny tabulky, dole zaškrtni Do souboru..., nejlépe zazipovat (můj export už má několik megabajtů i zazipovanej) a potvrdit. Začne se stahovat soubor.
  5. Tím sis vyexportoval databázi. Texty, komentáře, šablony, info o fotkách, příspěvky ve fóru... ale ne css soubory, ne soubory systému, ne fotky. To už jedině přes ftp. V exportu databáze máš jen data, se kterými lze nějak operovat v adminu...
A jak to zase nacpat zpátky?
  1. Prakticky opačně. Máš soubor s databází (má příponu .sql - po rozbalení, můžeš si ho prohlédnout v obyč texťáku). Takže se přes phpMyAdmina opět dostaneš do své databáze, označíš všechny tabulky v databázi a vymažeš je. Nebo si vytvoříš novou prázdnou databázi (nezapomeň ale na to, jakou databázi máš zadanou v souboru login.php, resp co jsi zadával při registraci)
  2. Nefunguje totiž princip přehrání identických údajů. Ty se bohužel vloží znovu. Měl bys v databázi všechno dvakrát. A to není dobře. Pořádně si ale rozmysli, zda nesmažeš něco důležitého.
  3. Jak to dělám já: smažu celou db a znovu ji vytvořím. To ale na webhostingu, kde máš třeba jen jednu db, nejde. Proto vymažeš pouze její tabulky. V horní navigaci v pravé části stránky bude odkaz SQL. Ten odklikneš a vložíš sql soubor přes volbu textový soubor (či obdobně). Pozor, soubor se musí nejdříve nahrát na server a to může dlouho trvat. Proto stránku ani po delší době nečinnosti nezavírej!

Pokud se něco nepovede, tak kontroluj stav db (tabulky). Pokud se jich třeba vytvoří jen polovina a pak to hodí chybu, opět je smaž a celé to opakuj. Dokud máš sql soubor, máš svoje data. To je podstatné :)